Çalışma Saatleri

çalışma saatleri

Telefon

0 535 085 87 57

Adres
Kırkpınar Hasanpaşa Mh. Şehit Cevdet Koç Cd. No:72/A
Kırkpınar/Sapanca/SAKARYA


Mekanik Tesisat Nedir? Neden Gereklidir?

Mekanik Tesisat Nedir? Neden Gereklidir?

İnşaat yapılarının olmazsa olmaz bileşenlerinden biri konumundaki mekanik tesisat; kendi içerisinde dallara ayrılan, binadaki/yapıdaki konfor ve yaşam standartlarının arttırılmasına yönelik uygulanan sistemlerdir.

Konut, hastane, okul, alışveriş merkezi, endüstri ve sanayi tesisleri, iş merkezi ve ofis binaları gibi çeşitli uygulama alanlarına sahip mekanik tesisat sistemlerinin ana kollarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Sıhhi Tesisat
Yangın Tesisatı
Isıtma-Soğutma Tesisatı
Havalandırma Tesisatı
Doğalgaz Tesisatı
Klima Tesisatı
Basınçlı Hava Tesisatı
Havuz Tesisatı
Medikal Gaz Tesisatı

Binadan tahliye edilmek istenen kirli hava, atık su ve binada gereksinim duyulan sıcak su, ısıtma-soğutma, temiz hava, doğalgaz gibi ihtiyaçları karşılayan hizmetlerin bütünü mekanik tesisat sistemleri olarak adlandırılmaktadır.

Mekanik Tesisat Projesi Nasıl Çizilir?

Mekanik tesisat uygulanmadan önce gereksinime uygun şekilde mekanik hesap ve çizimlerin yapılması hayati önem taşır. Çizimler genelde bilgisayar destekli olup; Autocad, Revit, SolidWorks gibi programlarla hazırlanabilmektedir. Eksik veya yanlış projelendirilmiş bir mekanik tesisat uygulaması, yaşanabilecek kazalar sonrası telafisi olmayan can ve mal kayıplarına sebep olabilir. Mekanik tesisat maliyetinin doğru hesaplanabilmesi için iyi bir mekanik tesisat proje tasarımı olması gerekir. Doğru hazırlanmış bir çizim sayesinde yapılacak işlerin ve ihtiyaç duyulan malzemelerin listesi sağlıklı bir biçimde oluşturulabilir. Bu sayede müşteri, işe başlanmadan önce, mekanik tesisat projesi çizim ücreti ve uygulama fiyatları hususunda yaklaşık maliyetini doğru hesaplayabilecek ve alacağı teklifler arasında kıyas yapabilme imkanına sahip olacaktır.

Mekanik Tesisat Firmaları Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hizmet sunulacak yapıların mekanik tesisatlarına ait plan, proje, ihale ve benzeri dökümanların eksiksiz ve hatasız olarak sunulabilmesi için dikkat edilecek en önemli hususlardan biri de mekanik tesisat işlerini üstlenecek olan firmanın işinde uzman ve güvenilir olmasıdır. Seçim yapılırken esas alınacak konular; yönetmelik ve standartlara uygunluk, kalite, kontrol, denetimdir. Bunların yanında seçilecek malzemenin ve kurulacak sistemlerin; uzun ömürlü, güvenli, kullanımı-bakımı kolay, çevre hassasiyetine ve enerji tasarrufuna uygun olması mekanik tesisat firması seçiminde göz önünde bulundurulması gereken kriterler olmalıdır.

Çakıroğlu Mekanik Tesisat olarak uzman ekiplerimizle profesyonelce sunmuş olduğumuz mekanik tesisat proje çizimi ve mekanik tesisat uygulaması hizmetimiz, senelerin getirmiş olduğu tecrübe ve özgüvenle birleşerek bizleri, mekanik tesisat taahhüt sektörü içerisinde öncü firmalardan biri haline getirmiştir. Mesleğimizi uzun yıllardır, tüm bu kriterler ışığında profesyonel bir şekilde sürdürüyor ve müşterilerimize en uygun hizmeti verebilmek adına büyük bir özveriyle çalışıyoruz.