Çalışma Saatleri

çalışma saatleri

Telefon

0 535 085 87 57

Adres
Kırkpınar Hasanpaşa Mh. Şehit Cevdet Koç Cd. No:72/A
Kırkpınar/Sapanca/SAKARYA


Havuz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Havuz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Senelerin getirmiş olduğu bilgi ve tecrübeyle büyümeye devam eden Çakıroğlu Mekanik Tesisat, havuz tesisatıyla alakalı tüm aşamalarda alanında uzman ekip kadrosuyla çalışmalarına devam etmektedir.

Havuz tesisatı tasarlanmadan önce bilinmesi gereken temel faktörler vardır. Bunlar;

Havuzun kullanım amacı
Havuzun şekli
Havuzun büyüklüğü
Havuzun toplam su hacmi
Konulacağı mahalin açık ya da kapalı olması

Havuz tesisatı projesi hazırlanırken, bu esaslar dikkate alınarak gerekli hesap yapılırken havuzda yapılacak filtreleme, tesisat borularındaki basınç kayıpları, havuzdan yararlanacak kişi sayısı, havuz alanının yüksekliği gibi parametrelere de dikkat edilmesi gerekir. Tüm bu esaslara dayanarak oluşturulacak havuzun hesap ve raporlaması ışığında havuz mekanik tesisat projesi çizimi oluşturulur. İçerisinde aydınlatma ve mekanik tesisat yer alan projeye uygun malzeme listesi oluşturulur. Özellikle filtreleme ve pompa kapasitesi seçimi havuz tesisatı için kritik noktalardır. Malzeme tedariğinde montaj öncesi; havuz filtreleri, doldurma ve boşaltma pompaları, havuz tesisatı boruları ve diğer tüm ekipmanların projeye uygun ve doğru şekilde olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Havuz Suyu Nasıl Isıtılır? Önerilen Havuz Suyu Sıcaklığı Nedir?

Havuz mekanik tesisatında, havuz suyu ısıtma ve havuz nem alma santrali önemli olan diğer hususlardandır. Havuz suyu ısıtma, havuzun kullanım süresini uzattığı gibi havuzu kullanacak kişilere de konforlu bir yüzme olanağı sağlar. Diğer yapılardaki ısıtma sistemlerinden farklı olarak havuz suyu ısıtmada ısı kaynağının (kazan, boyler, ısı pompası vb.) yanında plakalı eşanjör kullanılmaktadır. Şebekeden gelen ortalama 10ºC su, ısı kaynağından gelen ortalama 75ºC sıcak su yardımıyla bu plakalı eşanjör içinde dengelenerek pompa yardımıyla havuz suyuna aktarılır ve normalde 18ºC olan havuz suyunun istenen sıcaklığa ulaşmasını sağlar. Havuz için ısı kaybı ve kazancı hesaplanırken, farklı kullanma amaçlarına göre önerilen havuz suyu sıcaklıkları aşağıdaki gibidir.

Havuz Nem Alma Santrali Ne İşe Yarar?

Kapalı havuzlarda ortamdaki nem oranını belli bir sınırda tutabilmek için paket tipi havuz nem alma santrali kullanılır. Bu santraller nem oranını dengelemenin yanında, içerisindeki sıcak su serpantini sayesinde ortamın ısıtılmasını da sağlamaktadır. Cihazın üzerindeki hava damperleri havuz alanının dış ortamla arasındaki ısı farkına göre taze hava ve egzost miktarını ayarlar.

Senelerin getirmiş olduğu bilgi ve tecrübeyle büyümeye devam eden Çakıroğlu Mekanik Tesisat, havuz tesisatıyla alakalı tüm aşamalarda alanında uzman ekip kadrosuyla çalışmalarına devam etmektedir. Prestijli ve başarılı projelere imza atmayı ve sektörde kalıcı olmayı hedef haline getiren firmamız, keşif sonrası havuz tesisatı hesap ve projelendirmeden, montaj sonrası devreye alma işlemine kadar anahtar teslim hizmet vermektedir.